Home
Information
School Diary
School News
Celebrations
Governors
Safeguarding
Contact Us





Celebration Assembly printer friendlySite index

Below are details of our latest celebration assembly.

For details of past assemblies please click here.

06 June 2019
Celebrations were led by Miss Johnson and began with prayers from Fran & Oliver in Year 5.
Accelerated Reader Challenge: Sam M, Arthur & 3H 
 Congratulations to Sam M, in Year 6, who has read the most words by an individual, 1,395,609: Arthur, in Year 3, who has completed the most quizzes, 30, with 100% and 3H, who have, read the most words by a class, 5,516,006.  
Badminton: Kavin, Year 4.  
 Many congratulations to Kavin, in Year 4, who took part in a south of England badminton tournament at the weekend in Swindon.  He completed in the U11's and won the singles.  He now plays for Kent and has recently gained a sponsorship, which provides him with kit and equipment.  Kavin plays 6 times a week and loves his badminton.  
Ballet: Darcey & Saskia, both in Year 4 
 Many congratulations to Darcey and Saskia, both in Year 4, who have both gained level 1 Ballet; they both passed with merit and great comments.  
Golden Book: Athena, Lochlan, Jada, Skye, Cerys, Emma D, All 5W, All 5S, All 5Y, Cecily, Cohen & Freddie. 
 Congratulations to the following, who all received Golden Awards this week.   In Year 3: Athena, for an amazing start to the term - keep working hard: Lochlan, for fantastic  independent work on his maths reasoning this week & Jada, for superb attitude in her maths learning.  In Year 4: Skye for being a kind and thoughtful member of 4H: Cerys, for her fantastic use of figurative language in her writing & Emma D, for an excellent piece of descriptive writing.  In Year 5: all 5W, for their amazing attitude and behaviour during swimming this week, great ambassadors: all 5S, for superstar learning and welcoming spirit towards a supply teacher, again great ambassadors and all 5Y, for excellent effort in fundraising for Grace, Nina's sister; cakes sold out and raised nearly £300 in 15 minutes.  In Year 6: Cecily, for making fantastic progress in her reading: Cohen, for his fantastic writing & Fred, for an amazing start to the term and improved attitude towards his learning.  
Handball: 3 Teams  
 
On Tuesday 4th June the Handball team went to St Greggs, we were called the Jaguars.  In our first game we played St Matthews and won 3-1, in the second game we won 1-0 against St Johns B team and last of all we won 3-0; that meant we were in the semi-finals.  We played our other St James’ team penalties were given and missed, but in the end Ollie scored the winner.  We were in the final v St Johns A and they were really good, in the end we lost 4-1; Omari scored a great goal. Thank you for Mr Hodges for coaching us and all the parents for supporting us, we had a great time.   Team: Ollie, Omari, Alfie, Stella & Emily F.   Report by Omari & Alfie. 
 
On Tuesday the 4th June St James B Handball team went to play a tournament at St Greggs.  The first match was against St Mathews, after a tough battle and good goals from Will and Nathan we lost 6-3.  Next we played St Johns, they had a very tall team and they were very good, but sadly even after Joshua and Cecily’s good defending we lost 8-4.  Then we had to play against St James C, after Nathan scored in the first few minutes they managed to scrape it back to win 3-1 and we had lost.  We found out we had not made it through to the semi-finals, but our other two teams had got through.  Thank you to Mr. Hodges for organising it and the parents for supporting us.  We all had a wet, but great time. Also thank you to Lawrence for bringing his umbrella!  Team: Nathan, Josh, William, Max, Evie & Cecily.  Report by: Nathan & Josh.
 
On 4th June, St James Handball teams went to St Greggs to play in a tournament.  Our 1st match was against St John’s A team, they won 4-1.  In our next game, against St Matthews, we played exceptionally well, Jack threw the ball up the pitch to either Zach or Gabe, who would then score.  The end result was 5-0 to us.  Next we had to play one of the other St. James’ teams, we played well and won 4-3.  We were through to the semi’s.  In the semi-final, we had to play the other St. James team.  We played well, but in the end lost 1-0.  The result took them through to the finals.  For 3rd & 4th place, we played St. Johns B.  We got 3 solid goals, but gave away 3 fouls and they scored on all 3.  The result meant we finished in joint 3rd place.  Thank you to Mr Hodges for coaching us, we all had a great time.  Team: Zach, Jack M, Gabe, Edie and Kea.  Report by Zach, Jack and Gabe. 
 
Judo: Callum, Year 5 and Cory, Year 4. 
 Congratulations to both Callum, Year 5 & Cory, in Year 4, who have both gained their red belts at judo.   
Race for Life: Iris, Year 3. 
 Congratulations to Iris, in Year 3, who took part in the Race for Life at the weekend, she ran with her Dad and had a good time.  She proudly showed her medal, for completing the run.  
Shell Award: 6T 
 Congratulations to 6T, this weeks winners of the Shell Award; they won by the narrowest of margins, just one 'shell'.  They gain extra free-time at the end of the week and will be able to go on the play equipment at break and lunchtime on Friday.  
Swimming : Michael & Amelie, both Year 3  
 Congratulations to Michael and Amelie, both in Year 3, who have gained swimming awards recently.  Michael has gained his Learn to Swim level 2 and Amelie has gained Learn to Swim level 4.  They both proudly showed their certificates.